Virtuální realita
na vašem zařízení!

Znáte rozdíly mezi vinylem a PVC? | Jak si vybrat podlahu

Jinou podlahu najdete v komerčních prostorech, jinou v kanceláři či doma v obyváku. Není to jenom otázkou estetiky, ale také odolnosti a životnosti dané podlahoviny - ta se odvíjí od materiálu a jeho skladby, které jsou také důležitým aspektem pro třídu zátěže. Nyní se v rychlosti můžeme podívat na jejich specifikace pro váš lepší přehled. Začneme s podlahovými krytinami, které vypadají rozdílně, avšak mají hodně společného – jedná se o PVC a vinyl.

Vinylové a PVC podlahové krytiny bývají označovány také jako „lino“. Věděli jste, že tyto podlahy jsou vyrobeny ze stejného materiálu - polyvinylchloridu, což je polymer, neboli jednoduše řečeno velmi pevný a měkčený plast. Do vinylových podlah se navíc přidává skelné vlákno, které působí na rozdílné vlastnosti materiálu mezi PVC a vinylem -  PVC je měkčí a pocitově teplejší než vinyl.



Klasické PVC je dodáváno v rolích různých šíří (2/3/3,5/4m) – na rozdíl od vinylových dílců je bez spojů. 

PVC v rolích
PVC






Vinyl se dodává v dílcích - jde v podstatě o trend od výrobce směrem k zákazníkovi, usnadňuje řemeslníkům manipulaci. Velká variabilita barev i dílců (čtverce, obdélníky) vinylové podlahy je hojně využívána. Vinyl i PVC snášejí dobře vlhkost. Jsou velmi oblíbeným druhem podlahoviny, nejen kvůli nízkým nákladům na údržbu, ale také kvůli odolnosti a nepřebernému množství vzorů podlahové krytiny.

Vinylova podlaha
Vinylová podlaha

Často se mluví o dělení či zařazení PVC na homogenní a heterogenní dle jeho struktury.

Heterogenní se skládají ze třech vrstev:

Heterogenni PVC
Heterogenni PVC

Nášlapná vrstva (užitná): tato vrstva chrání povrchově podlahovinu i její vzor. Je transparentní a její samotná tloušťka určuje stupeň zátěže. Mylně si někteří myslí, že celková tloušťka PVC určuje její odolnost – tomu však tak není. Nášlapnou vrstva PVC není celková tloušťka všech tří vrstev dohromady, ale pouze tloušťka vrchní transparentní vrstvy.

Dekorační vrstva: dekor PVC.

Základní vrstva: tato vrstva dodává podlahovému materiálu pevnost a pružnost. Jedná se o tu nejspodnější a nejtvrdší vrstvu.

Homogenní PVC se skládá z jedné vrstvy:

Nášlapná (užitná) vrstva je shodná s tloušťkou podlahoviny – mají v celém průřezu stejné složení, barvu/dekor. Tento druh podlahoviny se zpravidla

pokládají do velmi zatížených prostor (nemocnice, školy a ostatní veřejné prostory). Homogenní PVC podlahová krytina se vyrábí válcováním či lisováním velkého obsahu základní suroviny pod velkým tlakem, díky tomu je tak dosaženo minimálního opotřebení a dlouhé trvanlivosti. Homogenní PVC instaluje celoplošným lepením na rovný a suchý povrch. Spojují se tepelně svařovací šňůrou nebo studeným svárem.

Vinylové podlahy jsou heterogenní podlahovou krytinou z tvrzeného PVC. Jsou složeny z několika vrstev. Vrchní vrstvu tvoří nášlapná vrstva a ochranná vrstva PUR. Jsou odolné proti vlhkosti, dle pokládky se dělí na zámkovou (skládanou) a lepenou.
Vinylové podlahy lze pokládat do místností s podlahovým vytápěním.

Zámkový spoj
Zámkový spoj

Zámkové vinylové dílce, které se na vyrovnaný povrch pokládají bez dalšího upevnění (nezapomeňme na dilatační spáry). Jsou silnější než lepené vinylové podlahy.

Lepené provedení
Lepené provedení

Lepené je nutno odborně přilepit k řádně vyrovnanému podkladu. 

Přečtěte si také:

9 otázek při výběru podlahy | Jak si vybrat podlahu
Co je to zátěž? | Jak si vybrat podlahu

Rozdíly mezi PVC, vinylem a laminátovou podlahou

Základní druhy podlah | Jak si vybrat podlahu