Virtuální realita
na vašem zařízení!

Co je to zátěž? | Jak si vybrat podlahu

V minulém díle jsme si řekli, co je to vlastně zátěž a dnes si to znovu a detailněji shrneme, abyste se dokázali i podle označení zoorientovat na prodejně.

Stupeň (třída) zátěže se vybírá dle odolnosti podlahy. Jedná se o vyvíjené vlivy na podlahu v dané místnosti/prostoru. Zátěží vyjadřujete například pohyb osob či zvířat v dané mísnosti, a také způsob využití místnosti. V případě domácností by jste měli zohlednit:

  • jak vaše rodina žije… tedy jak je početná a hojná?
  • jestli máte malé dítě, které se prohání na odrážedle,
  • jestli máte psa, kočku či jiné mazlíčky, které by na podlaze mohli zanechat stopu ve formě oděrů, kamínků, vody apod.

Pro podlahu bude jistě jiná třída zátěže pokud se jedná o obyvák, kde žijí dva lidé a chodí v ponožkách než pro podlahu v obyváku s terasou, kde neřešíte přezouvání, pes či kočka vás příjde navštívit ze zahrady a vyvíjí zátěž na podlahu svými drápky. Proto je tedy důležité si říci, zda váš mazlíček žije venku a jeho účast na zátěži podlahy je občasná a nebo stálá. Zvířata často z venku přenášejí jak vodu, kamínky, bahno, při pohybu mohou podlahy poškrábat a zároveň pouštějí svou srst - v případě stálého pobytu mazlíčků v dané místnosti/domě/bytě by se mělo jednat o podlahu odolnou a označenou vysokou třídou zátěže.

Na třídu zátěže se můžete zeptat na prodejně. Pro jednoduchost jsou třídy zátěže zpravidla také obrazně zvýrazněny označením na regálu prodejny či u daného produktu.

Zátěžové třídy se dělí do třech hlavních skupin dle užívaného prostoru/budovy, tj.:

A) Zátěžová třída BYTOVÁ

B) Zátěžová třída KOMERČNÍ

C) Zátěžová třída PRŮMYSLOVÁA) Vizuální zobrazení a rozdělení u domácích/bytových prostor

Třída zátěže 21 => mírná zátěž

Domácí/bytové prostory =>Třída zátěže 21 => mírná zátěž

podlahovina s třítou zátěže 21 je zpravidla vhodná pro obytné prostory s malým či občasným zatížením, na piktogramech u produktu označena rodiným domem a jednou osobou - např. ložnice či obývací prostor.

Třída zátěže 22 => střední zátěž

Domácí/bytové prostory =>Třída zátěže 22 => střední zátěž

podlahovina s třídou zátěže 22 je charakterizovaná na piktogramech označena rodiným domem a dvěmi osobami, tato podlahovina je vhodná do obytných prostor s běžným používáním - např obývací pokoj, chodba, jídelna…

Třída zátěže 22+ => středně silná zátěž

Domácí/bytové prostory =>Třída zátěže 22+ => středně silná zátěž

podlahovina s třídou zátěže 22+ je na vizualizována rodiným domem, dvěmi dospělými osobami a dítětem, podlahovina s tímto označením je vhodná do obytných prostor s běžným používáním - např obývací pokoj, chodba, jídelna…

Třída zátěže 23 => silná zátěž

Domácí/bytové prostory =>Třída zátěže 23 => silná zátěž

podlahovina s třídou zátěže 23 je na piktogramech označena rodiným domem, dvěmi dospělými osobami a dítětem, podlahovina s tímto označením je vhodná do obytných prostor s běžným používáním - např schodiště, kuchyně, chodba….

B) Vizuální zobrazení a rozdělení u komerčních prostor

Třída zátěže 31 => mírná zátěž

Komercni prostory - trida zateze 31 - nizka zatez
Komerční prostory =>Třída zátěže 31 => nízká zátěž

podlahovina s třídou zátěže 31 je vhodná pro komerční prostory s malým nebo pouze občasným používáním bez velkého náporu - může se jednat o hotelové pokoje, malé kancelářské prostory nebo konferenční místnosti.

Třída zátěže 32 => střední zátěž

Komercni prostory - trida zateze 31 - stredni zatez
Komerční prostory =>Třída zátěže 32 => střední zátěž

podlahovina s třídou zátěže 32 je vhodná pro komerční prostory s trvalým používáním (bez přezutí - jedná se zpravidla o čekárny, kanceláře, ordinace, obchody atd.

Třída zátěže 33 => vysoká zátěž

Komercni prostory vysoka zatez
Komerční prostory =>Třída zátěže 33 => vysoká zátěž

podlahovina s třídou zátěže 33 je vhodná pro veřejné prostory s velmi intezivním používáním - školy, školky, obchody, administrativní budovy, kanceláře.

Třída zátěže 34 => velmi vysoká zátěž

Velmi vysoka trida zateze 34 - komercni
Komerční prostory =>Třída zátěže 34 => velmi vysoká zátěž

podlahovina s označením třídy zátěže 34 veli namáhané komerční prostory a veřeejné budovy, ideální pro každodenní provoz - nemocnice, ordinace, schodiště, školy, haly, obchodní domy.

C) Vizuální zobrazení a rozdělení u průmyslových prostor je následující

Třída zátěže 41 => mírná zátěž

Průmyslové prostory =>Třída zátěže 41 => Nízká zátěž

podlahovina s označením třídy zátěže 41 velmi namáhané komerční prostory a veřeejné budovy, ideální pro každodenní provoz - nemocnice, ordinace, schodiště, školy, haly, obchodní domy.

Třída zátěže 42 => střední zátěž

Podlahovina s třídou zátěže 42
Průmyslové prostory =>Třída zátěže 42 => střední zátěž


podlahovina s označením třídy zátěže 42 velmi namáhané komerční prostory a veřeejné budovy, ideální pro každodenní provoz - nemocnice, ordinace, schodiště, školy, haly, obchodní domy.

Třída zátěže 43 => vysoká zátěž

označení vysoké zátěže
Průmyslové prostory => Třída zátěže 43 => vysoká zátěž

podlahovina s označením třídy zátěže 43 velmi namáhané komerční prostory a veřeejné budovy, ideální pro každodenní provoz - nemocnice, ordinace, schodiště, školy, haly, obchodní domy.

Přečtěte si také:

9 otázek při výběru podlahy | Jak si vybrat podlahu
Znáte rozdíly mezi vinylem a PVC? | Jak si vybrat podlahu
Rozdíly mezi PVC, vinylem a laminátovou podlahou

Základní druhy podlah | Jak si vybrat podlahu