Virtuální realita
na vašem zařízení!

Základní druhy podlah | Jak si vybrat podlahu

Jistě slyšíte z mnoha stran, že výběr podlahy není opravdu snadný. Nenechte se tím však odradit a ponořte se do světa plných zajímavých informací o materiálech a možnostech pro váš domov.


Podlaha udává tón celého domova a její výběr byste neměli určitě podcenit! Budete po podlaze chodit, válet se, tančit a taky jí uklízet po zbytek života… proto je dobré vybírat s rozhledem. Pro ty, co holdují shoppingu online i offline, a nabírají rádi spoustu nových informací to bude jeden velký zážitek – sortiment podlah je totiž velmi rozmanitý, technické parametry obsáhlé a funkčnost materiálů specifická. Pokud kvantu informací neholdujete, nebojte, s námi to vše zvládnete. Připravili jsme pro vás stručný průřez podlahami, který vám napoví. Podrobné detaily vám postupně přineseme v dalších článcích, jestliže však raději konzultujete napřímo, neváhejte se obrátit na odborné specialisty na našich prodejnách, kteří vám rádi poradí.

_____

Podlahy se v dnešní době rozdělují zpravidla dle dvou základních kritérií:

1. Podlahy dle materiálu a jeho kombinací

2. Podlahy dle způsobu pokládky jejího připevnění

Podívejme se na rozdělení podlah dle materiálu. Ta je pro vás mnohem důležitější v rámci výběru té pravé na celý život. ;-)PVC (označováno také jako lino)

Velmi oblíbený druh podlahové krytiny. Jedná se vlastně syntetické (polyvinylchlorid) linoleum v rolích. Materiál je pružný, má dobrou schopnost se vrátit do původního stavu a dokáže imitovat jakýkoliv povrch. PVC dokáže krásně tlumit kročejový hluk, snadno se udržuje, navíc je výrazně teplejší a tišší oproti jiným druhům podlah. PVC se dělí na heterogenní (skládá se ze 3 vrstev) a homogenní (z jedné většinou 2mm silné vrstvy). Výhodou je, že se vyrábí v různých šířích 2/3/3,5/4m - na rozdíl od vinylu je pokládka bez spojů. Oblast použití je dána tloušťkou nášlapné vrstvy. Tloušťka nášlapné vrstvy ovlivňuje možnost použití různých odvětví.

pvc_lino_jak_si_vybrat_podlahu

Vinyl (označován také jako lino)

Vinylové podlahy jsou dodávány ve formě dílců, jsou tedy v základu ze stejného materiálu jako PVC, navíc se do nich přidává skelné vlákno. Označení “vinylové podlahy” vzniklo tedy pro rozlišení PVC v rolích a v dílcích. Jedná se o trend, kdy výrobce usnadňuje manipulaci. Vinyl má velkou variabilitu barev i rozměrů, prodávají se ve čtvercích i obdélnících.

Linoleum (označován také jako Marmoleum)

marmoleum_linoleum_jak_si_vybrat_podlahu

Marmoleum je čistě přírodní produkt, který se vyrábí z korkové drtě/moučky, přírodní pryskyřice, lněného oleje, vápence a barevných pigmentů, přičemž jeho podklad je tvořen z jutové tkaniny. Pro linoleum je typická odolnost vůči poškození. Nezničí ho židle s kolečky, drápky domácích mazlíčků či podpatky. Skvěle izoluje jak hluk, tak i teplo. Podlahovina je velice příjemná na dotek, tím se běhání na boso stává větším zážitkem. Marmoleum je navíc pružné, což je vhodná vlastnost pro vaše klouby. Přírodní linoleum je velmi oblíbené ve zdravotních zařízeních, dětských koutcích, šatnách apod. - jeho složení zabraňuje vzniku a množení bakterií a mikroorganismu, to obzvlášť ocení alergici a astmatici. Marmoleum se vyrábí lepené a skládané. Lepené marmoleum je v 2m rolích a spoje se musí svařovat (jednobarevnou/probarvenou šňůrou), tím jsou co 2m viditelné spoje, v případě probarvené šňůry lze zmírnit rozdíl mezi spojem a linoleem. Ze skládaného Marmolea (clic systém) lze skládat obrazce.

Laminát

Vyrábí se v různých rozměrech. Jedná se o vrstvenou podlahu, která se skládá z několika vrstev. Tyto podlahy jsou oblíbené pro rychlou pokládku a snadnou údržbu. Cenová hladina je závislá na kvalitě laminátové podlahy – důležitá je hustota lisování prostřední části lamely plovoucí podlahy, ta totiž mimo jiné zaručuje i odolnost vůči vlhkosti, stabilitu a sílu zámkového spoje, a tím i stabilitu celé podlahy.

Korek

Přírodní materiál, který je vyráběn v podstatě z kůry dubu korkového. Korek se vyrábí v skládaném a lepeném provedení, přičemž lepené provedení lze koupit bez povrchové úpravy. Mezi jeho vynikající vlastnosti patří například pružnost, odolnost, tepelná a hluková izolace. Z hlediska tepla a komfortní chůze patří mezi ty nejlepší, je měkký, teplý a příjemný na dotyk. Reaguje na tělesnou teplotu a vytváří hřejivý pocit. Korková podlaha je ideální téměř do všech místností, udržuje se velmi snadno, povrch je chráněn vrstvou laku, je možné ho pokládat i na podlahové topení.

korek_jak_si_vybrat_podlahu


Koberec

Kvalita koberce je dána jeho konstrukcí a druhem vlákna a praktické zkušenosti ukazují, že je dobré koupit nejvyšší kvalitu, jakou rozpočet dovolí. Do hodně zatížených místností se hodí vpichované koberce nebo smyčkové. Nášlapná vrstva ze smyček je kompaktnější než řezaný vlas a již při průměrné kvalitě vlákna koberec lépe odolává sešlapání. Koberce zjednodušeně dělíme na bytové a komerční. 

koberec_jak_si_vybrat_podlahu


Dřevo

Příjemný a přírodní charakter, různorodost, přirozené a originální kresby okouzlí téměř každého. Podlahy ze dřeva jsou vhodné do místností a obytných prostor s menším zatížením. Předpokládá se ohleduplné zacházení pro dlouhou životnost. V případě poškození podlahy je výhodou, že dřevo se dá zbrousit. U drásaného povrchu však ztratíte svůj vybraný vzhled. Dřevo má skvělé tepelné a izolační vlastnosti, které vyplývají z nízké vodivosti dřeva, které tělo vnímá při kontaktu jako příjemný teplý povrch. Dřevo je přírodní materiál a nelze zaručit stejný vzhled lamel.

drevenna podlaha

Bambus

Je jedinečný svou trvanlivostí a atraktivním designem. Bambus je všeobecně znám svou odolností - má až o třetinu vyšší tvrdost než např. dub a buk. Ideální materiál do všech prostor s vysokou zátěží. Podlahy jsou vyrobené ze spodní silné části stébel, které se technologickými postupy přemění v lamely, jejichž skládáním a lepením se vyrábějí podlahové dílce. Přestože bambusové podlahy jsou dobře odolné vodě, vysoká vlhkost pro bambusovou podlahu není to pravé - podlaha nabobtná. Bambusová podlaha je zároveň náchylná k napadení škůdci a z těchto důvodu se musí lakovat – to může pro některé být nevýhodou.

Dlažba

Označuje se jako nejvhodnější krytina na podlahové topení, protože je velmi praktická a má největší tepelnou vodivost. Pokud máte podlahové topení, budete si v zimě užívat příjemného tepla a v létě bude místnost prochlazena. Údržba je snadná a jednou za čas, převážně u dlažby s podlahovým topením je potřeba obnovit spáry.


Přečtěte si také:

9 otázek při výběru podlahy | Jak si vybrat podlahu
Co je to zátěž? | Jak si vybrat podlahu

Znáte rozdíly mezi vinylem a PVC? | Jak si vybrat podlahu

Rozdíly mezi PVC, vinylem a laminátovou podlahou