Virtuální realita
na vašem zařízení!

9 otázek při výběru podlahy | Jak si vybrat podlahu

Před tím než si vyberete podlahu, přikládáme pár základních otázek na které je třeba si odpovědět před návštěvou prodejny. Přestože se třeba plně nerozhodnete hned po jejich přečtení, jistě vám pomůžou v budoucí orientaci podlahovin a jejich výběru.


1. Jaký materiál mám nejraději?

Měli by jste si určit, zda se přikláníte spíše k přírodnímu či umělému materiálu. Nikdo za vás nevybere k čemu inklinujete. Specialista vám může poradit pouze z hlediska parametrů a využití.

Z hlediska funkčnosti a vzhledu těchto dvou základních skupin jsou přírodní podlahy (marmoleum, dřevo, bambus…) výborným tepelným izolantem, který má vždy svůj jedinečný a nezaměnitelný rukopis. Oproti tomu umělá podlaha (vinyl, PVC, laminát…) bývá snadnější na údržbu a jen málokdo dokáže odolat velkému výběru dekórů, barev a tvarů.

2. Kam budu chtít podlahu položit?

Například podlaha do obyváku nebude muset mít vlastnosti jako podlaha do koupelny. Také důležité je, zda podlahovinu chcete umístit do celého prostoru svého domu či bytu anebo jen do některých místností. V případě více dílů/řezů podlahoviny se ujistěte, že vaše podlahovina je jedné šarže - v opačném případě budete mít sice stejný vzor podlahy ve více dílech, ale s rozdílným barevnostním odstínem, který bude i na oko viditelný. :-(

3. Jaké zátěži bude podlaha vystavovaná?

Co je to vlastně zátěž? Stupeň (třída) zátěže se vybírá dle odolnosti podlahy. Jedná se o vyvíjené vlivy na podlahu v dané místnosti/prostoru. Zátěží vyjadřujete například pohyb osob či zvířat v dané místnosti, a také způsob využití místnosti. Při výběru podlahy je potřeba zohlednit:

  • jak vaše rodina žije - tedy jak je početná a hojná?
  • jestli máte malé dítě, které se prohání na odrážedle,
  • jestli máte psa, kočku či jiné mazlíčky, které by na podlaze mohli zanechat stopu ve formě oděrů, kamínků, vody apod.

Pro podlahu bude jiná třída zátěže, pokud se jedná o obyvák, kde žijí dva lidé a chodí v ponožkách než pro podlahu v obyváku s terasou, kde neřešíte přezouvání, pes či kočka vás přijde navštívit ze zahrady a vyvíjí zátěž na podlahu svými drápky. Proto je tedy důležité si říci, zda váš mazlíček žije venku a jeho účast na zátěži podlahy je občasná anebo stálá. Zvířata často z venku přenášejí jak vodu, kamínky, bahno, při pohybu mohou podlahy poškrábat a zároveň pouštějí svou srst - v případě stálého pobytu mazlíčků v dané místnosti/domě/bytě by se mělo jednat o podlahu odolnou a označenou vysokou třídou zátěže.

Na třídu zátěže se můžete zeptat na prodejně. Pro jednoduchost jsou třídy zátěže zpravidla také obrazně zvýrazněny označením na regálu prodejny či u daného produktu.

4. Hodí se podlahovina na podlahové topení?

Pokud podlahové topení nemáte, nemusíte řešit. V případě, že plánujete nebo již máte podlahové topení, je potřeba při výběru se ptát na podlahoviny, které lze na podlahové topení položit. Můžete se dívat také po podlahovinách s jejich vizuálním označením. Zpravidla platí, že většina podlah se na podlahové topení položit dá, lepší je však se vždy ujistit, zda zvolený povrch je kompatibilní právě s vaším typem (teplovodní/elektrický systém) podlahového topení. Zbystřit byste měli u některých přírodních materiálů, zpravidla buk a javor by teplo od podlahového topení mohlo deformovat. 

5. Jak moc je pro mě důležitá izolace hluku?

Přenos hluku podlahou je častým problémem (60-ti % stížností na hluk). Pokud chcete tedy, aby podlaha nerušila vás ani vaše sousedy třeba v patře pod vámi, ptejte se na schopnost podlahoviny absorbovat kročejový hluk. Jedná se o hluk, který vzniká při chůzí po podlaze - je tvořen dupáním nebo padajícími předměty na podlahu.

V případě požadavku dobré akustiky v dané místnosti, je třeba ptát se, jak dobrou schopnost má daná podlahovina absorbovat prostorový hluk - hluk co se šíří vzduchem. Výbornou podlahovinou pro absorbování jak akustického hluku, tak i kročejového hluku bývá například koberec - napovídá tomu i jeho hojné využití v kinech a koncertních síních u kterých je akustika velmi důležitá.

6. Co všechno potřebuji k podlaze?

Podlaha bez lišty? Možná na první pohled se může zdát, že by to mohlo fungovat, ale po čase zjistíte, že to prostě není ono. Podlaha by měla být celistvá a uzavřená, lišty fixují mezery, brání prachu a špíně se uvelebit v nedobytných štěrbinách, zároveň chrání spodní část stěn proti ušpinění od mokrého mopu či oděrkám od vysavače. Dekór lišty vám k podlaze doporučí zpravidla specialista, pokud si chcete vybrat lištu sami, je nejlepší si lištu položit na daný dekór podlahoviny a být v dostatečné vzdálenosti - tedy stát. Hodně lidí vybírá podlahu na světle, ale musíme vás ujistit, že pro oko se barva podlahy mění v místnosti dle světla, a proto dokonalé denní světlo při výběru není velmi důležitým aspektem.

7. Kolik času a peněz jsem ochotný investovat do údržby podlahy v budoucnu?

Měli byste mít jasno, jakou péči podlaha vyžaduje. Její náklady se mohou časově i finančně v budoucnu značně navýšit a vy byste si měli před koupí podlahy ujasnit, zda tyto dodatečné investice jsou pro vás přijatelné. Ovšem, že neexistuje podlaha, která by se sama uklidila! Existují však podlahy, které jsou méně či více náročné na údržbu.

Můžete se například zamilovat do dřevěné podlahy s olejovým povrchem a čeká vás náročná údržba - některým však nevadí náročná údržba, která je na úkor vysněného materiálu. Jiní zase upřednostňují minimální údržbu, proto je dobré i tento aspekt zanést do vašich požadavků a zhodnotit. V případě, že budete hledat podlahu, která je časově nenáročná a stihnete ji s nadsázkou umýt ještě před tím, než vám nečekaná návštěva překročí práh, tak budete muset zvolit takovou podlahu, která nemá třeba tendence se vlnit pod větším množstvím vody či nemá rýhy, tajuplné spáry apod.

8. Jak dlouho zpravidla trvá položení dané podlahoviny?

Důležitá informace pokud na podlahu spěcháte, je průměrná doba pro pokládku, berte ji však jako orientační. Přesnou dobu realizace vám je schopen říct pouze podlahář teprve až přímo na místě. K tomu potřebuje:

  • znát současný stav podlahy
  • shodnout se s vámi na termínu realizace, tj. najít si volný termín.

Podlahářů bývá zpravidla nedostatek, bývají velmi vytíženi, jejich sezóna je od ledna do prosince, a proto je dobré si jej zamluvit s předstihem.

9. Kolik jsem ochoten do podlahy investovat?

Přestože je cena zpravidla velmi důležitým aspektem, pokuste se jí řešit až nakonec. V dnešní době u podlah již zásadně neplatí čím dražší, tím lepší - tím, je teda velká šance, že se do ceny vejdete, vyberete si podlahovinu dle vlastních představ a vhodných technických parametrů pro vaše obydlí.

Přečtěte si také:

Co je to zátěž? | Jak si vybrat podlahu
Znáte rozdíly mezi vinylem a PVC? | Jak si vybrat podlahu

Rozdíly mezi PVC, vinylem a laminátovou podlahou

Základní druhy podlah | Jak si vybrat podlahu