Virtuální realita
na vašem zařízení!

Rozdíly mezi PVC, vinylem a laminátovou podlahou

V minulém díle jsme si řekli rozdíl mezi PVC a vinylem, které jsou až na malé odlišnosti stejného složení. Nyní si jako další neznámou přidáme laminátové podlahy a znovu si shrneme základní rozdělení, tak abyste se v podlahách snadno zorientovali.

Co jsou tedy laminátové podlahy?

Laminátové podlahy se skládají z několika vrstev.

1. Transparentní vrchní vrstva = nášlapná (užitná) vrstva, která slouží proti opotřebení, skvrnám, zajišťuje odolnost a ochranu podlahy proti poškrábání, nárazům, opotřebení apod. Nášlapnou vrstvu tvoří melaminová pryskyřice neboli několik melaminových vrstev, jež jsou pod vysokým tlakem nalisovány na desku.

2. Dezénová deska – jedná se o vrstvu určující skutečný vzhled podlahy, v tomto případě je to fotografie s velmi vysokým rozlišením

3. Lepená dřevotříska (HDF) – dřevovláknitá deska vysoké hustoty se skládá z dřevěného vlákna a vysoce kvalitní melaminové pryskyřice. Tato deska je velice trvanlivá a stabilní.

4. Vyrovnávací vrstva – jejím úkolem je zajistit dokonalé vyvážení podlahoviny.

5. Některé plovoucí podlahy lze zakoupit s integrovanou podložkou.

Laminátové podlahy
Laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou z několika vrstev různých materiálů spojených k sobě. Bývají oblíbené pro svou cenu. Zatímco PVC a vinyl snášejí vlhkost všeobecně dobře, laminát se s ní vypořádává hůř. Není tím myšleno běžné umývání, bez toho se žádná podlaha neobejde. Myslíme tím spíše, abyste si vybírali podlahovou krytinu dle místnosti. Například pokud si budete chtít dát laminát do koupelny nebo někam kde je opravdu mokro či vlhko. Pro laminát může stejně tak být problém domácí mazlíček, protože zvířata mívají ve zvyku čas od času rozlít vodu z misky, která na podlaze pak zůstane i několik hodin. V případě, že by voda natekla do spár laminátu, podlaha bude pak mít tendenci vodu nasát, nabobtnat a po té začít vydávat nepříjemné pachy. V případě, že jste neústupní a chcete si koupelnu opravdu vybavit laminátovou podlahou se speciální voděodolnou úpravou, kterou můžeš čistit dokonce i parním čističem. Tato laminátová podlaha se speciální úpravou se hodí i do koupelen, kuchyní, vstupních prostorů, chodeb, předsíní, a to díky svojí trvanlivosti a vysoké kvalitě zpracování.

PVC v rolích
PVC

PVC podlahové krytiny bývají označovány také jako „lino“. Tyto podlahy jsou vyrobeny polyvinylchloridu, což je polymer, neboli jednoduše řečeno velmi pevný a měkčený plast. Klasické PVC je dodáváno v rolích různých šíří (2/3/3,5/4m) – na rozdíl od vinylových dílců je v dané šíři bez spojů. PVC se dělí na heterogenní (třívrstvé) a homogenní (jednovrstvé). Jeho pokládka je velmi snadná.

 

Vinylova podlaha
Vinylová podlaha

Vinyl se dodává v dílcích - jde v podstatě o trend od výrobce směrem k zákazníkovi, usnadňuje řemeslníkům manipulaci. Velká variabilita barev i dílců (čtverce, obdélníky) vinylové podlahy je hojně využívána. Vinyl i PVC snášejí dobře vlhkost. Jsou velmi oblíbeným druhem podlahoviny, nejen kvůli nízkým nákladům na údržbu, ale také kvůli odolnosti a nepřebernému množství vzorů podlahové krytiny

Laminátové podlahy i vinyl se kupují v uceleném balení, je dobré zbytky si nechávat pro případné opravy, jelikož kolekce vzorů a dekoru se mění po 2-3 letech, proto pak nastává velký problém dokoupit stejný druh – ten zpravidla není ani k dostání na prodejnách, natožpak ve výrobě. 

Tipy: 

1. Podložka pod laminátovou plovoucí podlahu

Pod každou laminátovou podlahou musí být vyrovnávací podložka, která slouží k vyrovnání nerovností a současně jako tepelná a zvuková izolace. Tyto se vyrábí v tloušťce 2-8mm ve formě rolí, případně tabulí (velkých dílů).

Pro podlahové vytápění je nutno mít u laminátové plovoucí podlahy dát thermo podložku, která zabezpečí prostup tepla. Z minulé doby přetrvává negativní názor na plovoucí podlahu, že je hlučná a studená.Proto je třeba se při výběru plovoucí podlahy zaměřit na výběr správného druhu podložky pro daný prostor. Hlavně pak pro lidi, kteří byli po celý život zvyklí, na koberec bude přechod z koberce na plovoucí podlahu velký teplotní rozdíl.

2. Ochrana proti poškrábání a protlakům (u PVC)

Na nohy nábytku, u kterého dochází k pohybu (židle, křesla, sedačky, stoly) je vhodné nalepit filcové podložky, které zamezují oděrům a poškrábání. Tyto se vyrábějí v různých tloušťkách, barvách a rozměrech. Filcové podložky hlavně u silnějších PVC zmírňují tvorbu protlaků.



Přečtěte si také:

9 otázek při výběru podlahy | Jak si vybrat podlahu
Co je to zátěž? | Jak si vybrat podlahu

Znáte rozdíly mezi vinylem a PVC? | Jak si vybrat podlahu

Základní druhy podlah | Jak si vybrat podlahu