Nový trend WELL-BEING

27. listopadu 2017

WELL-BEING

Co to vlastně znamená?

Při návštěvách zahraničních veletrhů a procházení tiskovými zprávami, katalogy a dalšími materiály stále častěji nacházíme slovo „well–being“. Co to v podstatě znamená? Je to úzce spojené se slovem wellness, tedy cítit se dobře - být v pohodě.

Až na konferenci Hotelového spa & wellness jsem si uvědomila, jak může být toto slovo také vnímáno a že význam může řada lidí chápat zcela jinak. Ve všem mě utvrdil Jack Travis, zakladatel prvního wellness centra, které vzniklo v 70. letech v San Franciscu. Ten jako první řečník hovořil o tom, proč takové centrum založil a jak vlastně vypadalo. Důvod byl jasný, jako lékař nechtěl jen předepisovat pilulky a zajímal se o prevenci. A cítit se dobře po všech stránkách, je ta nejlepší prevence. Možná vás překvapí, že toto 1. wellness centrum mělo jen jednu vířivku v suterénu, a téměř nikdo ji nevyužíval. Mnohem významnější bylo lidské obětí.

U nás vnímáme wellness jako místo, kde stojí sauna, vířivka a další technické vybavení. Wellness a well–being však o tom není. V tomto duchu a dle této filozofie mohou být řešené celé interiéry, kde hraje hlavní roli výběr kvalitních přírodních materiálů, dobrá dispozice, ergonomie, příjemné i funkční osvětlení, živé rostliny a to, co nám dělá dobře. Barva ani styl není jasně daný, jde jen o naše – či klientovi pocity. Zdůraznit bych v tomto článku chtěla i údržbu. Pokud vybereme materiál, který je na údržbu náročný nebo lze velmi snadno poškodit, bude to stresovat uživatele a to není ten správný směr.

Well-being a trendy?

Interiéry tohoto typu jsou nadčasové, jen tak se neokoukají a nepřestanou bavit. Ty nenásledují trendy, ba naopak - trendy se tímto směrem ubírají. Potvrzením toho je například barva roku dle Pantone „Greenery“, jež oslavuje přírodu.

Navíc je můžeme charakterizovat jako dobrou investici. Díky kvalitním materiálům a nadčasovosti, vydrží při adekvátním péči mnoho let. Vyplatí se do nich investovat, budou dlouhodobě přinášet radost a příjemné bydlení.

O tom všem jsme hovořili na přednáškách při veletrhu For Interior, které navazovali na expozici Well-being, jež dominovala ve vstupní hale č. 2. Ohlasy od návštěvníků předčily naše očekávání a jen se nám potvrdilo, že i koncový klient touží po pohodovém bydlení.

Na expozici se podílely tyto společnosti: V-PODLAHY (, PLASTIA, HITRA, LUSITO, TOMTON a TRIANT Děkujeme za podporu!

Iva Bastlová pro V-PODLAHY: 

"Umělý trávník vytvořil pro expozici úžasný podklad. Tvořil pomyslný "zelený ostrov" - relaxační zónu, kde vynikly výrobky z pravého dřeva a ratanu. Atmosféra vytvořená z velké zelené plochy a přírodních materiálů byla na veletrhu jedinečná. Návštěvníci se zde zdržovali mnohem déle než jindy. Velký podíl tomu přikládám právě tomuto podkladu - umělé trávě." 

Iva Bastlová
Interiérová designérka


Zdroj: Magazín Interiéry