Virtuální realita
na vašem zařízení!

Jak z retro bytu vykouzlit moderní domov? | Jak se staví sen 4. díl

Paní Věra si přála proměnit jen pokoj své dcery Adélky, designéři pořadu „Jak se staví sen“ ale měli jiný plán. Nakonec zrekonstruovali téměř celý byt. A protože to byla pořádná práce, která se navíc nelíbila sousedům, musela jim dát Iva Kubelková o jeden den navíc. Andrea Hylmarová a Marek Povolný nakonec všechno zvládli - na Věru s Adélkou čekalo vysněné bydlení!

Měnil se téměř celý byt

Bylo jasné, že musí přijet Iva Kubelková a Věře s Adélkou prozradit, že jejich byt projde velkou proměnou. Věra si nejvíce přála pokojíček pro dceru, ale když byt viděli designéři, uznali, že u jednoho pokoje nezůstane. Protože byl obývák propojený s kuchyní, muselo dojít k přestavbě obou místností. Když Marek s Andreou viděli staré jádro, věděli, že změny udělají i tam.

Designéři proměnili starou ložnici v pokojíček snů

Z retro bytu, který zatím nikdy neprošel rekonstrukcí, nezbylo skoro nic, jen ložnice, kde bydlela Věřina maminka. Designéři se rozhodli zachovat pouze sektorový nábytek, který vypadal dobře a sloužil svému účelu. Chytře ho zakomponovali mezi moderní vybavení.

Obývák více propojili s kuchyní

Původní jádro zmizelo a postavilo se znovu ze zeleného sádrokartonu, který je vhodný do místností s vyšší vlhkostí vzduchu. Samotná koupelna dostala retro nádech díky bílým dlaždičkám s černými spárami. Odstranily se původní tapety a došlo i k výměně rozvodů vody a elektroinstalace. 

Vinyl tentokrát i na stěnu

Velké potíže nám způsobilo staré lino, které skoro nešlo sundat. Designéři vybrali pro tento interiér moderní lepený vinyl Thermofix Stone - v dekoru Břidlice Kov. V celém bytě bylo potřeba vyrovnat podklad, aby se stal bezprahovým. Pro vyrovnání podkladu jsme zvolili samonivelační stěrkovací hmotu UZIN NC 172 Bi-Turbo, která je typická svým extrémně rychlým vyzráním. Pro lepení dílců bylo použito lepidlo UZIN KE 2000 S.

Výhodou vinylových dílců je, že se řežou nožem, a tak jsme mohli pokládat i během noci, což je pro pokládku v paneláku hodně důležité. Thermofix jsme lepili kromě pokojů, také do koupelny, na toaletu a dokonce jsme jej vytáhli i na stěnu. Tato vinylová podlaha je velmi příjemná na chůzi, měkká a také ideální pro rychlou pokládku.Hodnocení designérů

„Proměna patří k těm nejnáročnějším, do kterých jsme se pustili. Od začátku nám bylo jasné, že tady je jediným řešením radikální řez, tedy začít úplně znovu a jít do kompletní rekonstrukce. Spíš jsme hledali způsob, jak to uskutečnit během pouhých pěti dnů. Byt byl ve zcela původním stavu, nikdy v něm žádná rekonstrukce vlastně neproběhla. Tedy trpěl všemi neduhy panelových domů – od staré elektroinstalace až po umakartové jádro. Dokonce i nábytek byl zcela původní, což na druhou stranu mělo své kouzlo.

Největší výzvou se nakonec stali nepřející sousedé. Takto rozsáhlá rekonstrukce s sebou nese samozřejmě spoustu hluku a prachu, na druhou stranu míra nepřejícnosti a obstrukcí ze strany některých obyvatel domu byla pro nás naprosto nevídaná. Brala nám radost z práce a připravovala nás o cenné hodiny, což nakonec vyústilo až v prodloužení doby proměny o jeden celý den.

O stylu jsme měli od počátku jasno. Chtěli jsme vytvořit moderní interiér s prvky retra. Velmi se nám líbila původní dýhovaná TV stěna, kterou jsme nakonec využili jako jeden ze stěžejních prvků. Ve stejném dekoru přírodního dubu jsme vybrali dveře a zbytek interiéru nechali v jednoduché, převážně černobílé kombinaci. V dětském pokoji je zajímavým prvkem i tapeta s výrazným geometrickým vzorem. A pro oživení jsme nakonec vybrali jemnou pudrově růžovou barvu na textilních dekoracích. Dispozičně jsme měnili pouze prostor mezi kuchyní a chodbou. Původní dveře jsme zastavěli a využili jako úložný prostor pro pračku se sušičkou, čímž se nám uvolnil kýžený prostor v koupelně.“


Celou proměnu si můžete prohlédnout zde.