Virtuální realita
na vašem zařízení!

Jak vyřešit plíseň v bytě a chladnou podlahu | Jak se staví sen 2. díl

I v dnešní době existuje řada bytů, které nesplňují dobré podmínky k bydlení. Častým problémem bývá chlad a plíseň. Pokud se navíc jedná o původní nebytový prostor, je bydlení v takových podmínkách problém. Jak takový byt rekonstruovat, aby obyvatelé bydleli v dobrých podmínkách a moderně?

16 let bojovaly s plísní a zimou. Teď jim designéři proměnili skoro celý byt.

Nikola si přála bytovou proměnu pro svoji maminku a dvě mladší sestry. Jejich situace nebyla zrovna ideální, bydlí v prostorách, které dřív sloužily jako prodejna a jsou k bydlení naprosto nevhodné. Všude je vlhko, plíseň a zima. Snem bylo, aby po rekonstrukci každá sestra měla v pokoji svůj koutek s postelí, psacím stolem a skříň na oblečení. Přály si také teplejší podlahu a nové osvětlení. Byt potřeboval celkové úpravy. A to byla výzva pro designéry.

Hodnocení designérů Martiny a Honzy: „Naším úkolem byla přeměna bývalé prodejny v přízemí rodinného domku na plně funkční bytovou jednotku pro maminku a její dvě studující dcery. Potýkali jsme se především s vlhkostí a nedostatečným zateplením objektu, což bylo patrné hned z naší první návštěvy. Chladná dlažba, nezateplený podhled s neobytnou půdou a vlhkost ve zdivu. S dispozicí toho zde kvůli malé metráži nešlo moc dělat, proto jsme se zaměřili především na vyřešení těchto problémů, týkajících se tepelné pohody. Naší ideou bylo ponechat rozdělení na obývací pokoj (pro maminku) a pokoj (pro holky). Dále nám bylo jasné, že budeme muset zcelit kuchyň a vytvořit plnohodnotnou kuchyňskou linku. Zásadním problémem stávajícího stavu bylo ono nedostatečné zateplení objektu a vlhkost. Zateplení jsme trochu pomohli podhledem, kdy jsme odebrali podbití, a mezi trámy a pod trámy jsme vložili izolaci. Světlá výška je zde nedostatečná, takže jsme bojovali s každým centimetrem.

Jak vyřešit plíseň v bytě a chladnou podlahu?

Úkolem designérů Martiny Pištělákové a Jana Beka byla přeměna bývalé prodejny na plně funkční bytovou jednotku pro maminku a její dvě studující dcery. V tomto případě ale bylo nutné řešit nejen vnitřní uspořádání bytu a vybavení, ale také navrhnout řešení, které by trvale odstranilo plíseň v bytě a chlad. Designéři se proto museli vypořádat s chladnou dlažbou, nezatepleným stropem pod neobývanou půdou a vlhkostí ve zdivu. Zaměřili se také na tepelné ztráty bytu. Problémem byla malá světelná výška prostor bytu, proto museli počítat s každým centimetrem. K zateplení stropu pomohl podhled, mezi trámy a pod trámy stropu byla vložena izolace. Místo chladné dlažby byla na podlahu položena izolační podložka a tepelně příjemný vinyl Fatraclick – dekor Dub Cappuccino od společnosti V-PODLAHY. Podlahová krytina prochází přes oba pokoje bez přechodové lišty, což prostor opticky spojuje a zvětšuje.

Styl bytu je útulný, moderní a nadčasový

Starší dům, ve kterém se byt nachází, je nízkopodlažní. Do stylu domu designéři ladili i interiér. Jako dominantní materiály byl zvolen dekor dřeva v kombinaci s bílou.

Prvky vestavného nábytku a dveře jsou z materiálu imitujícího dub. Zbylé plochy jsou bílé, což opticky zvětšuje a prosvětluje malý byt. Výraznou roli v interiéru hrají různé struktury. Do obývacího pokoje designéři například navrhli bílé cihličky. Respektive obklad, který imituje bílé cihelné pásky. Celkový koncept doplňuje nábytek v klasických bílých barvách.

Designéři tak vytvořili pro maminku a dcery příjemné prostředí k bydlení.

Celou proměnu si můžete prohlédnout zde.

Další premiérové díly vysílá TV Prima každé pondělí od 21.35 hodin.