Virtuální realita
na vašem zařízení!

Linoleum: 6 věcí, co byste měli vědět o linoleu a které si budete pamatovat

Linoleum vzniklo v 60. letech ...19. století!

V šedesátých letech 19. století si anglický vynálezce Frederick Walton všiml, že na plechovce od barvy se vytvořil zaschnutím lněného oleje zajímavý, pevný a pružný povlak. Aplikoval směs lněného oleje, kaučuku, pryskyřice a mletého korku na látku a vytvořil podlahovou krytinu, která se dostala do domovů a kanceláří po celém světě. Svůj vynález pojmenoval "linoleum", z latinského "linum", což znamená lněné nebo drátěné a "oleum" olej. Tarkett začal vyrábět tento druh podlahové krytiny v roce 1898. Stejně tak jako mnoho lidí si Alberto Altieri, ředitel Studio Altieri, nedokázal představit, že "produkt s tak moderním vzhledem a všestranným použitím“ má tak dlouhou historii."

Linoleum je vyrobeno pouze z přírodních surovin.

Složení linolea

Rostliny, stromy a minerály poskytují suroviny pro výrobu linolea. Lněný olej a borovicová pryskyřice se smíchají s ostatními přísadami a směs je nanášena na podklad z přírodní juty a válcována. Téměř všechny suroviny, které používáme, jsou obnovitelné. Výsledkem je podlahová krytina, která je přírodní, krásná ale i elastická a recyklovatelná.

  • Len. Len je rostlina s modrými květy, která se organicky pěstuje. Dokonce máme několik polí kolem továrny Tarkett v Narni (střední Itálie). Lněný olej se získává lisováním usušených semen.
  • Borovicová pryskyřice: jedná se o ztuhlou formu pryskyřice, která se získává z jehličnanů
  • Dřevní moučka. Je jemně namleté dřevo, známé také jako dřevní vlákno. Tato složka dává směsi lehkost a trvanlivost.
  • Korková moučka dává směsi lehkost a ohebnost.
  • Uhličitan vápenatý. tato sloučenina se v přírodě vyskytuje ve formě vápence.
  • Juta. Přírodní textilní vlákno, které se používá jako základ podlahové krytiny.

Linoleum je vyrobeno z výhradně přírodních složek a díky tomu má přirozeně baktericidní a hygienické vlastnosti, které činí Linoleum optimální volbou pro školy nebo nemocnice.

Linoleum Tarkett nabízí širokou paletu 112 barev a 7 vzorů.

Tarkett, Linoleum, vzorky, barvy

Desetiletí průkopnického řemeslného zpracování spolu s vlastní univerzálností materiálu dávají jednotlivým řadám linolea jedinečný rozsah a prostor pro kreativitu - od klasického designu až po moderní vzory v jasných i přirozených barvách. Linoleum dodá styl všem interiérům, ať už se používá ve školách, zdravotnických zařízeních, v domovech důchodců, obchodech, pohostinství nebo v kancelářích.

Paleta barev linolea je v Tarkettu pečlivě vytvářena v naší laboratoři a přizpůsobuje se nejnovějším současným trendům založeným na výsledcích spotřebitelského průzkumu. Linoleum nabízí mnoho různých barev a může ovlivnit estetický dojem každého interiéru. Philippe Ameller, zástupce ředitele společnosti Ameller & Dubois Architects, říká: "Konzistentní povrch linolea je příjemný na pohled a jeho pestrost barev a atraktivní vzory jsou velmi rozmanité."

Linoleum lze také přizpůsobit k tomu, aby vznikla specifická vnitřní atmosféra. Naše týmy Floorcraft Service vám mohou pomoci při vytváření vlastních návrhů. Kontaktujte vaše místní obchodní zástupce více o této službě.

Linoleum je velmi odolná podlaha

Proč zvolit linoleum? Protože je to trvale udržitelný, estetický a trvanlivý produkt. Edouard Mure, zástupce ředitele společnosti Agence Antonio Lazo Edouard Mure, řekl: "Kvalita linolea je věčná. I po10 letech vypadá stále skvěle".

Linoleum je trvanlivé hlavně kvůli jeho přírodnímu složení. Díky dřevní moučce je lino stabilní a trvanlivé. To, co přináší ještě větší trvanlivost, je povrchová úprava, která se aplikuje na konci výrobního procesu. Produkty Tarkett Linerum se dodávají s různými povrchovými úpravami:

  • xf2TM zlepšuje odolnost a snižuje náklady na životní cyklus
  • Essenza je povrchová úprava bez polyuretanu

Díky těmto povrchovým úpravám je údržba linolea jednodušší a vyžaduje o 3,7% menší spotřebu vody, o 8,9% menší spotřebu elektrické energie a o 25% méně čistících prostředku. Díky tomu je linoleum ideálním řešením, ktere splňuje náročné požadavky například v nemocnicích. Alberto Altieri, zástupce ředitele společnosti Studio Altieri, sdílí své zkušenosti při výběru linolea pro nemocnici: "Linoleum v nemocnici bylo instalováno nejen ve vysoce frekventovaných prostorách, kde byla vyžadována maximální odolnost, ale i v prostorách pro pacienty (pokoje a chodby) kde jsou vysoké nároky na hygienu. "

Výroba linolea probíhá v 7 krocích...a přesto je přírodní

Tarkett, Linoleum, Pec, Továrna, Výrobní proces

Linoleum je výsledkem pečlivého procesu, který spojuje inovaci s tradičním řemeslným zpracováním a dělá to tak déle než století. Zkušenost, péče a trpělivost jsou u výroby linolea důležité, protože použití přírodních složek znamená, že postup nelze uspěchat.

1. Výroba linoleového cementu. Lněný olej a borovicová pryskyřice se postupně zahřívají a smíchají se vzduchem po dobu 24 hodin. Výsledný linoleový cement je položen na zem, aby se ochladil a nakrájel na kousky.

2. Výroba granulí linolea. Linoleový cement se smíchá se směsi dřevní a korkové moučky (pro lehkost, trvanlivost, pevnost a pružnost), uhličitanu vápenatého (přírodní plnivo, který dodává stabilitu), recyklovaného linolea a pigmentů, aby se vytvořila zkušební dávka linoleových granulí.

3. Testování granulí linolea. Drobné granule linolea jsou v laminátoru slisovány, čímž se vytvoří role, která je testována na barvu, kvalitu a konzistenci ještě před zahájením výroby.

4. Výroba granulí linolea ve velkém objemu. Během této fáze se linoleový cement mísí s ostatními složkami ve větších množstvích a dochází k produkci velkého objemu.

5. Granule linolea jsou lisovány do pásů . K laminování a kalandrování dochází, když se granule linolea před průchodem laminátorem zahřívají a následně se posunou ke kalandrování.

6. Pásy linolea jsou uloženy k vyzrání. Po kalandrování jsou linoleové pásy zavěšeny a schnou minimálně 20 dní ve velkých betonoých pecích.To zvyšuje jejich pružnost a odolnost vůči zbytkovému otlaku.

7. Ochrana a kontrola kvality. Před vizuální výstupní kontrolou se na povrch linolea nanese ochrannná vrstva a pečlivě se zkontroluje jeho tloušťka.

Linoleum je udržitelný produkt...stejně tak jako jeho výroba

Tarkett, Narnii, Udržitelnost

V dnešní společnosti se stále více prosazují udržitelné metody. Rachel Botsman, autorka a zakladateka projektu "Collaborative Consumption a SPREAD , říká, že "probíhá velký přechod od hyper-spotřeby 20. století do věku společné spotřeby 21. století. Harmonizace sociálních technologií, nový přístup k významu komunity, důležitost prostředí a cílené snižování nákladů nás nutí přejít od starého konzumu ke sdílení, koncentraci, otevřenosti a spolupráci.

Se zvyšující se poptávkou po udržitelném bydlení se lidé opět zajímají o linoleum. Proto Tarkett vytvořil vlastní kolekci linolea spolu s výrobními procesy, které ji vytvářejí, jsou ještě udržitelnější filozofie Cradle to Cradle® přijatá v roce 2009 je ústředním bodem přístupu společnosti Tarkett. Cradle to Cradle neznamená pouze recyklovatelné suroviny a čistší výrobu. Zahrnuje také recyklaci a likvidaci na konci životnosti výrobku. Uzavřená výrobní smyčka zaručuje, že Tarkett Linoleum může být znovu použito nebo vráceno do přírody jako biologicky odbouratelný materiál. Veneto 100% linoleum, kolekce Originale obě se vyrábí pouze z čistě přírodních surovin a jsou certifikovány Cradle-to-Cradle Gold. Výrobní proces linolea Tarkett je také udržitelný. Neustále usilujeme o zlepšení udržitelnosti svých výrobních metod. V současné době šetříme 80 milionů litrů vody v továrně Narni (střední Itálie) kterou recirkulujeme. Závod má také fotovoltaické panely, kotle na biomasu, vlastní geotermální vytápěcí systém a využívá elektřinu z obnovitelných zdrojů.


Infografika o linoleu ZDE


citace: [online]. Dostupné z: https://objektove.tarkett.cz/content/linoleum-6-veci-co-byste-meli-vedet-o-linoleu-ktere-si-budete-pamatovat#.WtCgVZcuCUn